Co pít v horkých letních dnech?

zpět na seznam článků

18.7.2018 16:24 - Ing. Iva Rychnovská

Šťávy, piva, malinovku nebo čistou vodu?
Šťávy, piva, malinovku nebo čistou vodu?

Výhody pití

Pitný režim v parných dnech vám zaručí nejen svěžest a nebolavou hlavu, ale také zavodní vaše tělo tak, aby nedocházelo k dehydrataci a narušení metabolických pochodů uvnitř našeho těla. Nehledě na to, že tekutiny zaplní váš žaludek a navodí pocit zasycení. Vyhnete se tak zbytečnému přejídání nebo uzobávání během dne. A to je i skvělá cesta k tomu, jak shazovat deko po deku ze své váhy.

Víte, kolik vody z těla odejde každý den?

Tyto čísla si pamatuji celé roky nazpaměť, protože mne vždy fascinovalo, kolik vody se z těla vypaří a vůbec jakým způsobem. Tak pojďme se podívat na ztráty vody v organismu:

  • 1200 - 2000 ml močí
  • 600 ml vypařování kůží
  • 500 ml vydýcháme
  • 150 ml odejde stolicí

 

Celkem je to tedy celých 2450 - 3250 ml vody denně, které tělo vyloučí. Proto asi více nemusím vysvětlovat nutnost potřeby doplňovat tekutiny. Dobrou zprávou je ale to, že tekutiny jsou obsažené také v jídle. Zejména zelenina, která obsahuje více jak 90% vody, takže z 500 g zeleniny denně dostaneme minimálně 450 ml vody.

Co pít v létě

V létě si určitě kupujte mineralizované neslazené vody (Rajec, Matonni, Magnesia apod.). Snadno tak doplníte minerální látky, které odchází společně s potem. Podobnou službu udělá i nealkoholické pivo, které si také občas můžete bez výčitek dopřát. Někdy i já sáhnu po Birellu (zrovna dnes :-)), který obsahuje pouze 16 g sacharidů. To není vůbec špatná varianta iontového nápoje hlavně ve chvíli, kdy přijedete z dlouhého cyklovýletu nebo jste měli náročný trénink.

Dále je vhodný mírně slazený domácí čaj, voda ochucená ovocem (např. jahody + bazalka nebo máta, pomeranč + zázvor + led), nebo vodou ředěné 100% ovocné a zeleninové šťávy. Šťávy řeďte s vodou v poměru 1:3.

Iva radí...

„Dbejte na výběr ovocných šťáv. Mnoho z nás si je plete s nektary a dalšími nápoji, které kromě ovocného podílu obsahují přidaný cukr, barviva a další látky. Proto musíte vybírat ty správné a ve složení hledat 100% ovocná šťáva nebo obsah koncentrátu, ale žádné další přidané látky."
Ing. Iva Rychnovská, výživový poradce ve Food Life

 


 

Kde je ještě voda?

Do pitného režimu se také započítává i strava s obsahem vody. To znamená ovoce, zelenina, polévky nebo freshe. Vše může tvořit dohromady kolem 1 litru tekutin denně. Zbytek už dopijte nápoji.

Kolik tekutin přijmout

Klasika na závěr, kolik tekutin denně přijmout. Dospělí by denně měli vypít 300-400 ml vody / 10 kg váhy. To znamená, že 60 kg osoba by měla vypít 1,8-2,4 l tekutin. U dětí by měl být průměrný příjem tento:

  • 1,6 litrů (4-7 let)
  • 1,8 litrů (7-10 let)
  • 2,2 litrů (10-13 let)
  • 2,8 litrů (15-19 let)

 

A jak nejraději doplňujete tekutiny vy?

 

Nedaří se vám snížit váhu a chcete sestavit jídelníček na míru s jistotou zhubnutí? Kontaktujte výživovou poradkyni Ing. Ivu Rychnovskou:

 

Kontaktní formulář

 
 
      Položky označené * je nutno vyplnit.
 
  Kolik je jedna mínus jedna? (slovy):  

 


Zdravé a vyvážené recepty přímo od výživového poradce!

 

Google Plus

Hodnocení článku

Hodnotili 0 čtenáři průměrem 0 bodů z pěti

Čtěte také:

Diskuze:

Položky označené * je nutno vyplnit.
Kolik je jedna mínus jedna? (slovy):

Kontakt
Ing. Iva Rychnovská
  • výživový poradce
  • sportovní dietolog

E: rychnovska@food-life.cz
T: 724 821 680

Adresa:
Sokolovská 95
186 00, Praha 8
(tram a metro Křižíkova)

mapa zobrazit mapu