Doplňky výživy


Doplňky stravy v dnešní době tvoří základ většiny výživových poraden. Takto by to vypadat nemělo.

Služby ve výživových poradnách

Protože se snažíme zkvalitňovat služby naší výživové poradny, neustále sledujeme trendy, které se objevují. Namísto inspirace bohužel zjišťujeme, že situace na trhu se nemění. Lidé stále ochotně vydávají nemalé finanční částky za služby, které člověku nepomohou nebo jsou zbytečně předražené. Cílem není udělat reklamu pro Food Life, ale ukázat vám, podle čeho byste měli výživovou poradnu vybírat. Ušetříte tak svůj čas, úsilí i peníze.

Zázračné pilulky a hubnoucí koktejly

Pro mnoho výživových poraden je dnes čím dál složitější udržet se na trhu. Proto mnoho poraden staví své podnikání na prodeji nikoliv jídelníčků, ale výživových doplňků a "zázračných" hubnoucích preparátů. Co je ještě v mezích a čemu je dobré se vyvarovat?

Obecně bychom mohli situaci s doplňky roztřídit do 3 skupin:

1) Doplněk stravy jako doplněk poradenství

Doplněk stravy je v pořádku, pokud vám jej výživový poradce nabídne ke kvalitně sestavenému jídelníčku. Může se jednat o různé druhy vitamínů, minerálních látek, tzv. superfoods nebo zelených potravin bohatých na chlorofyl a antioxidanty. Výběr doporučených doplňků by měl být poradcem vždy oddůvodněný (např. vysoký stres, pálení žáhy atd.) a založený na reálných faktech (např. krevní rozbory, zdravotní analýza, jiný vyplněný dotazník). Nikdy by neměl být nákup doplňků podmínkou spolupráce s poradcem. Poradce by vám doplňky měl nabídnout přímo v poradně nebo případně doporučit, kde je lze zakoupit.


Jedním z užitečných pomocníků mohou být zelené potraviny s obsahem chlorofylu.
 

2) Doplněk stravy jako součást poradenství

U těchto doplňků vám poradce sice nabídne sestavený jídelníček, ale jako jeho součást bude celá řada doplňků, o kterých bude tvrdit, že jsou nezbytnou součástí programu. Bez nich to nepůjde. Je mnoho výživových doplňků, které mají pozitivní efekt a pomáhají s hubnutím, ale opět nelze opomínat význam slova "doplněk". Základ vašeho úspěchu je v dobře sestaveném jídelníčku a pohybové aktivitě, nikoliv v krabičce s tabletkami (byť přírodními). Navíc na trhu je velké množství těchto doplňků a pro lajka může být velmi těžké se v této nabídce zorientovat.

3) Doplněk stravy jako jídelníček

Poslední a extrémní skupinou jsou doplňky, které tvoří celý váš jídelníček nebo přinejmenším jeho většinu. Často se jedná o různé koktejly, které musíte pít několikrát denně. Stravování tímto způsobem může mít z dlouhodobého hlediska zásadní vliv na metabolismus a celkové zdraví. Žádný koktejl ani jiný preparát nemůže dát vašemu tělu to, co kvalitní a vyvážená strava. Ačkoliv se může jednat o přírodní látky a různé výtažky, náš organismus je nemusí všechny vstřebat a vstřebané látky nemusí využít (tzv. utilizace živin). To už si laik neuvědomí a vsadí na nenáročnost, rychlou přípravu a vidinu zaručeného hubnutí. Pozor, většina doplňků bývá velmi drahá.

Závěrem k doplňkům stravy

Podle mého názoru jsou doplňky stravy v dnešní době nezbytnou součástí naší výživy. Potraviny nejsou nutričně bohaté, abychom pokryli denní doporučené množství všech živin. Nezapomínejte, že jídelníček tvoří většinu úspěchu a doplňky stravy jsou od slova doplnit - tedy nestavět na nich svůj stravovací plán.

Pokud půjdete do výživové poradny, buďte obezřetní. Výživové doplňky nikdy neměly:
   • tvořit většinu ceny za program výživového poradenství
   • být podmínkou pro spolupráci s výživovým poradcem
   • mít větší váhu než kvalitně sestavený jídelníček a konzultace s poradcem
   • být doporučené bez konkrétního důvodu
 

Kdyby opravdu existoval nějaký zaručeně fungující preparát, byli bychom už hubení všichni, nemyslíte? :-)

Kontaktní formulář

 
 
      Položky označené * je nutno vyplnit.
 
  Kolik je jedna mínus jedna? (slovy):  

Kontakt
Ing. Iva Rychnovská
  • výživový poradce
  • sportovní dietolog

E: rychnovska@food-life.cz
T: 724 821 680

Adresa:
Sokolovská 95
186 00, Praha 8
(tram a metro Křižíkova)

mapa zobrazit mapu